GENÇLER GELECEĞİ KONUŞTU


Türk Kültür kahvesini
bu hafta ki konuğu gençler oldu. Almanya’nın geleceğini nasıl gördükleri ve tasarladıkları hakkında fikir alışverişinde bulundu.
07.02.2016

 

 

BİR YAZAR BİR KİTAP: AZRA ERHAT MEKTUPLARI

Erol Özkan'ın anlatımı ile BİR YAZAR BİR KİTAP bölümünün ilk kitabı geçen sene Arkeoloji ve Sanat Yayınları’ndan çıkan Cengiz Bektaş’ın AZRA ERHAT MEKTUPLARI 1-2 kitabı
18.02.2016

 

 

İZMİR AŞIĞI BİR YAZAR: YAŞAR AKSOY

Gazeteci, yazar, sanat tarihi uzmanı Erol Özkan’ın BİR YAZAR BİR KİTAP bölümünde bu hafta ki konuğu Yaşar Aksoy ve yazarın Halikarnas Kadırgası adlı kitabı
07.03.2016

 

 

YOLU MÜNİH’E DÜŞMÜŞ BİR YAZAR: CENGİZ BEKTAŞ

Gazeteci, Yazar, Sanat Tarihi Uzmanı Erol Özkan bu hafta BİR YAZAR BİR KİTAP programında Cengiz Bektaş’ın Zeytinli Fırın Sokağı adlı kitabını konu aldı.
28.02.2016

 

 

MÜNİH’TE İLKLERİN ADAMI: REMZİ YAZGAN

Remzi Yazgan… Münih’te ilk sendikacı, ilk dernek kurucusu, ilk yabancılar meclisi üyesi. İş hayatına bir zenginin yanında davar güderek başlayan Remzi Yazgan’ın yolu bir gün Münih’e düşmüş ve hayatı tepeden tırnağa değişmiş. Çok istediği mühendislik okulu için gerekli olan 1500 TL’yi kazanmak için sadece bir yıllığına Münih’e gelen ve o parayı bir türlü denkleştiremeyen, belki denkleştirse bile sanayileşmemiş bir ülkede yaşamanın lüksünü hissetmeye başladığı için dönemeyecek olan Remzi Yazgan ile yaptığımız söyleşide hem bir göç hikayesine hem de başarı hikayesine tanık olacaksınız. Röportajın sonunda ise neden kendisine “Münih’te ilklerin adamı” dediğimizi daha net anlayacaksınız.
01.02.2016

 

 

LEYLA SAKA İLE DOBRA DOBRA

Leyla Saka… Münih’te ilk kadın hareketinin öncülerinden. Bir senelik macera için geldiği Münih’te o maceranın hiç bitmediği, yaşantısının içerisine kattığı kadınlar grubu ile bir çok başarılı işlere imza atan bir isim. Düşündüğünü dobra dobra söyleyen, prensipli, Atatürk ilkelerine sonuna kadar bağlı tam bir Cumhuriyet kadını olan Münih Kadınlar Grubu Kurucusu Leyla Saka ile Almanya Göç Tarihi Müzesi’nde keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
11.02.2016

 


AHMET PINAR VE KADIR SAKA İLE MÜNİH TÜRKGÜCÜ ATASPOR ÜZERİNE

Ahmet Pınar ve Kadir Saka.. Münih’te futbol deyince ilk akla gelen, Atatürk’ün ismini bir spor kulübüne veren, Türkgücü’nün isminin başında “Türk” kelimesi var diye hayatını ortaya koyan isimlerden.
Türkgücü’nün kuruluşundan, Bayernliga’ya yükselişine, kulübün iflasından Ataspor ile birleşmesine kadar bir çok konunun konuşulduğu belgesel tadında bu keyifli röportajda Münih Türkgücü Ataspor tarihine keyifli bir yolculuk yapacaksınız.
25.02.2016

 

 

NECİP ŞAHİN: MEYDANI EN SON BİZ TERKEDECEĞİZ

Necip Şahin.. Öğrenimini Türkiye'de tamamladıktan sonra 1980 olaylarının ardından Münih’e ailesinin yanına gelip önce “aşk” durumu ondan sonra da “aş” durumundan burada uzun yıllar kalan bir isim. İlk yıllarda “Almanya’da arkadaşa ve güneşe çok hasretim” diyen ve daha sonra yaptığı başarılı sosyal çalışmalar ile tahmininden fazla arkadaşı olan Şahin’in "güneş" sorununa da küresel ısınma sonucunda havaların ısınması çözmüş. Necip Şahin 13 yıldır iş yeri temsilcisi olarak mesleğini sürdürüyor. “Sendika beni insan yaptı” diyerek sosyalizmi, marksizmi, emeği, sermayeyi hayatının her alanında birebir uyguluyor. Bürosunda işçilerle yaptığı görüşmede koltuğundan kalkıp işçinin karşısına otururken "Ben o koltuğa otururken işçi arkadaşımı kendimden alçak bir yere oturtmak hem bana yakışmaz hem de utanç verir" diyecek kadar “mütevazi” Solcu olmanın çok zor olduğu ortamda bir çok kez yere düşüp ayağa alkan Necip Şahin; "Ayakta kaldım çünkü benim inancıma göre doğru yolda, bilim yolunda giden insan, bilime inanan bir insan hiçbir zaman hayal kırıklığına uğramaz" diyor. İyi bir Cumhuriyet Halk Partili olan Şahin, CHP üyelik kartının arkasına baktığınız zaman Atatürk’ün şu sözüyle karşılaşıyorsunuz; “bir gün Cumhurbaşkanlığı görevimi tamamladıktan sonra buranın bir ferdi olarak çalışacağım” Öyle bir partinin kurucusunun arkasından gitmeyeceksem nereden gideyim diyor. Necip Şahin umutlu. İçerisinde vatan sevgisi olan herkesin de umudunu kaybetmemesi gerektiğini söylüyor. En kötü zamanımızda dünyanın en zengin, en güçlü, en kapitalist devletlerini kurtuluş savaşıyla yenip çağdaş bir Cumhuriyet kurmuş, bir Mustafa Kemal’i çıkartmış Anadolu toprakları. O kurtuluş savaşının destanını yazan Nazım Hikmet’i çıkarmış Anadolu toprakları. Mutlaka Türkiye coğrafyasını bir arada tutacak insanları yetiştirir. O nedenle umudumuzu yitirmememiz lazım. Meydanı en son biz terk edeceğiz diyor. Münihin Sesi olarak Necip Şahin Almanya Göç Tarihi Müzesi’nde keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
04.03.2016

 

 

Freitagsgebet auf dem Marienplatz fällt aus

Eigentlich wollten heute Muslime auf dem Müncher Marienplatz protestieren - weil ihnen die Gebetsräume ausgehen. Aus Sicherheitsgründen hat Initiator Massi Popal das öffentliche Freitagsgebet abgesagt.
19.05.2017

 

 

DACHAU NAZİ TOPLAMA KAMPINDA ÖLENLER ANILDI

Dachau Nazi Toplama Kampı 71. kurtuluş yılı törenleri yapıldı. Anma törenine Dachau’da ölen müslaman Türklerini anmak için Deutschtürken Verband e.V. da katıldı.
05.05.2016

 

 

MUNİHİN SESİ KÜLTÜR KAHVESİNİN KONUĞU OLDU

Münih Türk Kültür Kahvesi’nin bu haftaki konuğu Alman Yazar Barbara Yurtdaş ve Gazeteci Deniz Gezginci oldu.

28.11.2015

ALMANYA’NIN GÖÇ TARİHİNİ YAZIYORUZ

Münihin Sesi olarak Zeki Genç ile Göç Tarihi Üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

03.10.2015

Provokationen und Beleidigungen: Was bedeutet das für das Zusammenleben von Deutschen und Türken?

Tagesgespräch am 13.03.2017
Provokationen und Beleidigungen: Was bedeutet das für das Zusammenleben von Deutschen und Türken? Zeki Genc - Deutschtürken verband e.V. Moderation: Stephanie Heinzeller

 

 

Deutscher , Türke oder Deutschtürke?

Deutscher , Türke oder Deutschtürke ? Alman, Türk veya Alman-Türkü?
Premiere am 03.11.2021

 

 

Zeki Genç’e Şükran ödülü

22.11.2016 20:35

Münih’te göçmenlerle ilgili sayısız projelerde imzası olan Zeki Genç’e Münih Belediyesi Türkçe dersleri ile ilgili projeleri için bir şükran plaketi verdi.

https://www.ha-ber.com/zeki-gence-sukran-odulu/81784/


Zeki Genç’e Şükran ödülü

 

Münih’te göçmenlerle ilgili sayısız projelerde imzası olan Zeki Genç’e Münih Belediyesi Türkçe dersleri ile ilgili projeleri için bir şükran plaketi verdi. 

Münih Belediyesi'nin her yıl verdiği „Münih Teşekkür Ediyor “şükran ödülünü bu yıl Radio Lora'nın moderatörü Zeki Genç'e verildi. Sosyal alanlarda gönüllü olarak çalışanlara verilen ödül, bu yıl toplam kırk kişiye verildi. Genç ödülünü, Münih Belediye Sarayı’nda düzenlene ödül töreninde Belediye Başkan yardımcısı Christine Strobl'den aldı.

 

TÜRKÇE DERSLERE ÖDÜL
Genç, kendi inisiyatifiyle kurduğu okullarda „Türk Çocukları için Türk Dil ve Kültür Dersleri “verilmesi konusundaki başarılı çalışmaları dolayısıyla ödüle layık görüldü. Zeki Genç ödülü alırken oldukça duygulandığını söyledi.

Genç „Çok mutluyum. Yaptığım hizmetlerin belediye tarafından takdir görmesi beni daha da aktif çalışmaya yönlendiriyor. Özellikle „Türkçe derslerine izin verilmiyor “şeklindeki ifadelerin dolaştığı kentimizde, bu ödülün bana verilmesi belediyenin tüm iddiaların aksine konuya ne kadar önem verdiğinin bir kanıtıdır. Bu ödül beni daha da umutlandırdı“ dedi. 

ha-ber.com/Ahmet İNCEL / MÜNİH


 

Türkler Avrupa'da Noel kutlar mı?

Türkler Avrupa'da Noel kutlar mı?

Ya da Türkler Avrupa'da Noel Tatil Günlerinde ne yaparlar? Bu ve benzeri sorular Avrupalılar tarafından sürekli gündeme getirilen sorular. Buna yanıt olarak Noel tatil akşamı Akarsu e.V. derneği, TD- Plattform ve Deukisch dernekleri bir araya geldi.
Yaklaşık yüz kişinin Akarsu derneği mekanında toplu halde günün önemi ile ilgili bilgi edindiği ve dernekler arası kaynaşmanın sağlandığı gece etkili oldu.
Zeki Genç konuyla ilgili Berlintürk'e açıklamada bulundu.

04 Januar 2016 Montag, 13:26:01

Anadil Günü Etkinliği Münih Kent Müzesinde Yapıldı

01 Mart 2017 Çarşamba 11:41

Anadil Günü Etkinliği Münih Kent Müzesinde Yapıldı

Münih DeutschTürken e.V (Derneği) Başkanı Zeki Genç ''Çocuklarımızın anadilden uzak yetişmemesi için Türkçe dersi kurslarını 2014 yılında başlattık'' dedi.

 

Nilgün Stauch - Münih

Fotoğraflar: Ergin Varel

Münih Türk Dil Kültür Okulunun  Anadil günü etkinliği 26.02.2017 tarinde Münih kent müzesinde gerçekleṣtirildi. Münih DeutschTürken e.V (Derneği) Başkanı  Zeki Genç  ''Çocuklarımızın anadilden uzak yetişmemesi için Türkçe dersi kurslarını 2014 yılında başlattık'' dedi.

 

Türkçe anadil derslerinin okullarda okutulması konusunda Alman makamlarıyla sürdürdükleri çabalardan bahseden Zeki Genç; Eylül 2016 tarihinden itibaren dört okulda Türkçe derslerine baṣladığımız gibi halen derneğimiz adı altında Münih Türk Dil Kültür okulu olarak, Eylül 2015’ten bu yana Cumartesi okulumuz (Marsstr. 25 kat 4) saat 10 ile 13 arası Hauptbahnhof yakınında hizmette  olup. dersleri tiyatro, okuma ve yazma olarak  ve satranç derslerimiz  13.00 ile 15.00  saatleri arası özel ders olarak veriliyor.‘

Türkçe dersinden Alper Ünal ve Sami Kaan Dağdelen'in oynadıkları Hacivat ve Karagöz seyircilerden büyük alkış aldı.

Türk çoçuklarına ana dilini ve kültürünü öğretmek olduğunu söyleyen Zeki Genç, hedeflerinin on devlet okulunda sınıflar açmak ve daha fazla Türk çoçuklarına ulaşmak olduğunu söyledi ve şunları kaydetti: ‚Ṣu an Münih Belediyesi ve  T.C. Yurdışı Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından destekleniyoruz. En büyük sorunumuz Türk ailelerinin Türkçeye gereken değeri vermemesi ve okullardan bu dersleri talep etmemesi. Biz Alman-Türkleri Birliği olararak tüm okullarda sınıflar açma imkanına sahibiz ve en az iki öğrenci bir sınıf açıyoruz.

 Münih DeutschTürken e.V (Derneği) Başkanı  Zeki Genç  ''Çocuklarımızın anadilden uzak yetişmemesi için Türkçe dersi kurslarını 2014 yılında başlattık'' dedi.

20170221 Tag der Muttersprache LMU München (c) Deutscttürken Verband e.V.

22.02.2017

 

 

Empfehlungen

Kooperationspartner

Unterstützer

Mitgliedschaften

J.W. Goethe: „Toleranz kann eigentlich nur eine vorübergehende Gesinnung sein; sie muß zur Anerkennung führen. Dulden heißt beleidigen.“

 

J.W. Goethe: "Ein Land das seine Fremden nicht ehrt, ist dem Untergang geweiht"